Jak wygląda korekta lakieru samochodowego?

Jak wygląda korekta lakieru samochodowego?

ZESPÓŁ CARSSTUDIO

Korekta lakieru to wieloetapowy zabieg, który polega na usunięciu zarysowań z jego powierzchni, wygładzeniu i wypolerowaniu go, a także odpowiednie jego zabezpieczenie. Współczesne metody renowacji lakieru odchodzą od popularnego polerowania lakieru, gdyż obecnie stosowane lakiery wymagają szczególnej uwagi podczas korekty lakieru i usuwaniu zarysowań.

polerowanie lakieruZe względu na szereg skomplikowanych prac, wymagających wyjątkowej precyzji, proces profesjonalnej renowacji lakieru może trwać nawet do kilku dni. Jest to jeden z bazowych zabiegów detailingowych, a wszelkie prace wykonywane powinny być przez profesjonalistę przy pomocy sprawdzonego sprzętu i preparatów, jak mechaniczne polerki, pady polerskie oraz specjalne pasty. Przed przystąpieniem do prac polerskich i renowacyjnych niezbędne jest dokładne oczyszczenie lakieru i pozostałych elementów pojazdu z zanieczyszczeń metalicznych, asfaltu, a także umycie karoserii aktywną pianą i myjkami ciśnieniowymi. Renowacja lakieru rozpoczyna się od sprawdzenia stanu i grubości powłoki i uzupełnienia ewentualnych ubytków. Mniejsze rysy usuwane są poprzez polerowanie lakieru – maszynowe na większych powierzchniach i ręczne usuwanie rys w miejscach trudno dostępnych. Renowację lakieru zwykle wykonuje się w kompleksowych pakietach wraz z oczyszczaniem i zabezpieczaniem pozostałych elementów samochodu jak opony, czy jego wnętrze. Bardzo ważnym etapem w przypadku auto detailingu jest zabezpieczenie lakieru i wnętrza pojazdu przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, zarysowaniami i nadmiernym zabrudzeniem. W tym celu karoseria pokrywana jest powłoką ceramiczną lub kwarcową, lub zabezpieczana woskiem o naturalnym bądź syntetycznym składzie. Przed nadmiernym przyleganiem osadów i zabrudzeń na felgach zabezpiecza je odpowiednio dobrany wosk, z kolei opony pokrywane są specjalnym dressingiem, który przedłuża żywotność gumy i ułatwia odprowadzanie z nich wody. Powłoki ochronne nakładane są także na szyby i lusterka, co poprawia widoczność i ułatwia odprowadzanie z nich wody w czasie deszczu. Wnętrze i wszystkie elementy z tworzywa także zabezpieczane są dressingiem, który chroni je przed zniszczeniem spowodowanym działaniem promieni słonecznych, a także utrudnia osiadanie kurzu i pyłu.

Odświeżenie lakieru przywraca blask i poprawia estetykę pojazdu. Korektę lakieru można dokonać zarówno na samochodach nowych i starszych, gdyż nawet pojazdy prosto z salonu mogą mieć drobne zarysowania, które powstały podczas ich transportu. Odpowiednia pielęgnacja lakieru, poza usuwaniem zarysowań obejmuje także jego zabezpieczenie, dlatego warto korzystać z kompleksowych usług renowacyjnych.

Na czym polega renowacja lakieru i dlaczego warto ją zrobić?Co to auto detailing i na czym polega?