Co to auto detailing i na czym polega?

Co to auto detailing i na czym polega?

ZESPÓŁ CARSSTUDIO

Auto detailing to kosmetyka samochodowa, której celem jest poprawa stanu wizualnego auta, przywrócenie jego dawnego blasku, a także zabezpieczenie go przed szkodliwymi czynnikami środowiska i nadmiernym zabrudzeniem. Proces detailingu z pewnością podnosi walory wizualne, jak i użytkowe pojazdu oraz zwiększa jego wartość rynkową.

Co to jest auto detailing?

W przeciwieństwie do salonów lakierniczych, auto detailing nie obejmuje wyłącznie polerowania lakieru i czyszczenia tapicerki. Pod tym zagadnieniem kryje się wiele usług, a cały proces renowacji lakieru, wnętrza i pozostałych elementów, jak np. opony może zająć nawet do kilku dni. Bardzo istotna jest bowiem precyzja, a do całego procesu wykorzystywane są profesjonalne kosmetyki, urządzenia i materiały. 

Oczyszczanie i renowacja lakieru

auto detailingAuto detailing rozpoczyna się od precyzyjnego wyczyszczenia karoserii i wszystkich elementów zewnętrznych przy pomocy myjek ciśnieniowych, aktywnej piany, miękkich rękawic i pędzelków, które wykorzystywane są do oczyszczenia detali jak grill, czy klamki. Specjalnymi preparatami usuwa się zabrudzenia asfaltowe, smołę i opiłki metali, a pozostałe na lakierze, trudne do usunięcia zabrudzenia usuwa się specjalną glinką, która wyciąga niewidoczny na pierwszy rzut oka brud, którego nie udało się usunąć przy pomocy miękkich myjek i rękawic. Gdy powierzchnia jest dokładnie oczyszczona, przeprowadza się inspekcję lakieru – sprawdza się wówczas jego stan i grubość powłoki, uzupełnia ubytki i odpryski. Do korekty lakieru wykorzystuje się różne rodzaje past, a po jej zakończeniu powierzchnia lakieru i pozostałych elementów zewnętrznych jest dokładnie zabezpieczana.

Zabezpieczanie lakieru i innych elementów pojazdu

Do zabezpieczenia lakieru można wykorzystać najróżniejsze środki – syntetyczne lub naturalne woski, powłoki ceramiczne lub kwarcowe. Zabezpieczenia wymagają także pozostałe elementy jak felgi, listwy, czy opony, na które nakładane są specjalne dressingi i woski zabezpieczające przed zarysowaniami i zabrudzeniami, tworząc na ich powierzchni film, który ułatwia późniejsze ich oczyszczanie.

Oczyszczanie i zabezpieczanie wnętrza

Renowacja wnętrza jest kolejnym, bardzo ważnym elementem car detailingu. Obejmuje ona pranie tapicerki i podsufitki, a także zabezpieczanie powierzchni dressingami, chroniącymi materiały przed niszczącym działaniem promieni słonecznych i nadające im elegancki połysk. Aby efekty car detailingu były jak najlepsze, czyszczenie powinno być przeprowadzone przez osobę doświadczoną i obeznaną w temacie. Samochód po tym procesie nie tylko będzie wyglądał jak nowy, lecz także będzie odpowiednio zabezpieczony przed działaniem zanieczyszczeń oraz promieniowania słonecznego.

 

Jak wygląda korekta lakieru samochodowego?Jak można zabezpieczyć lakier samochodowy?